Zaproszenie do udziału w Orszaku Trzech Króli

 

Orszak Trzech Króli przejdzie 6 stycznia 2016 roku ulicami Szczecina już po raz szósty. W 2011 roku Szczecin był jednym z 6 miast organizujących Orszak.  Obecnie miejscowości takich jest 436 w Polsce i 8 w innych krajach. Przed rokiem, 6 stycznia 2015, w Orszaku Trzech Króli udział wzięło ponad 800 tys. osób.

Scenariusz tej imprezy jest oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie zapowiedzianego i oczekiwanego od wieków Mesjasza. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Hasło tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli to: „Nade wszystko miłosierdzie”. Nieodzownym elementem Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za trzema orszakami rycerzy, wojowników i dworzan prowadzonymi przez jadących konno króli. Każdy król wraz ze swoim orszakiem reprezentuje jeden kontynent: Afrykę, Azję i Europę. Nasz coroczny przemarsz po ulicach Szczecina stał się wydarzeniem, w którym licznie uczestniczą całe rodziny, stowarzyszenia, teatry, bractwa rycerskie, organizacje, wspólnoty parafialne i pojedynczy ludzie. W głównych rolach jasełkowych występują rodzice uczniów wcielających się w role rycerzy, dam dworu, pastuszków, aniołów.  Każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Aby zachęcić do wspólnego śpiewu tradycyjnie rozdajemy oprócz tekturowych koron śpiewniki z kolędami - w poprzednim szczecińskim Orszaku rozdaliśmy uczestnikom 4000 śpiewników, a i tak zabrakło ...

Szczeciński Orszak zbiera się 6 stycznia 2016 r. od godziny 11.30 na placu Armii Krajowej (przed Urzędem Miasta) skąd wyruszy o godzinie 12.00. Idąc wraz z Trzema Królami za Gwiazdą Betlejemską i  śpiewając kolędy dojdziemy aleją Jana Pawła II do Stajenki na placu Lotników, by oddać pokłon Nowonarodzonemu. 

Na placu Armii Krajowej w trakcie formowania Orszaku będziemy prowadzili zbiórkę pieluszek dla Nowonarodzonego Jezusa! Prosimy - niech każdy uczestnik przyniesie jako symboliczny dar serca paczkę pieluch, które my organizatorzy przekażemy najbardziej potrzebującym mamom.

Na trasie orszaku, jak zawsze, nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez grupy artystyczne (w tym teatr ognia i bractwa rycerskie) oraz licznych wolontariuszy. Z uwagi na liczny udział rodzin z małymi dziećmi staraliśmy się, aby trasa Orszaku była w miarę krótka, a jednocześnie intensywna, tak aby umożliwić wszystkim udział w ostatniej, najważniejszej scenie złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku.
Warto zauważyć, że nie tylko osoby poproszone przez organizatorów mogą pojawić się w strojach jasełkowych – oprócz dzieci coraz częściej przebierają się osoby starsze – rodzice i dziadkowie. Liczymy, że tym razem takich osób będzie jeszcze więcej niż rok temu. Przebierających się, a także wszystkich zainteresowanych naszą inicjatywą zachęcamy do szukania informacji oraz inspiracji na internetowych stronach Orszaku www.orszak.org  lub na profilu facebook „Orszak Trzech Króli w Szczecinie”.

Nad szczecińskim Orszakiem patronat objęli: Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Prezydent Miasta Szczecina oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Kategoria: