Pielgrzymka Domowego Kościoła do świętego Józefa do Kalisza 26 maja 2018

Święty Józef.... Zawsze obecny w naszym domu. Cichy, pokorny. Prawie niezauważalny, a obsypujący łaskami wprost od Jezusa i Maryi. Święty Józef -  opiekun Świętej Rodziny, patron rodzin, patron dobrej śmierci, patron ludzi pracy... I jak tu nie jechać do Kalisza? 
Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa dla całej naszej rodziny. Św. Józef zaakcentował swoją obecność pośród nas podczas zeszłorocznych Rorat. Wraz z Nim przeżywaliśmy Adwent, a nasz syn Janek zachwycił się tym wyjątkowym świętym.
W tym roku pielgrzymka do Kalisza miała dla Wspólnoty Domowego Kościoła szczególny charakter ze względu na ustanowiony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Rok Św. Józefa w Sanktuarium w Kaliszu. Co roku w maju gromadzimy się, my córki i synowie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w Kaliszu. Z całej Polski, ze wszystkich stron gromadzimy się tu, by powierzyć świętemu opiekunowi Pana wszystkie sprawy naszych rodzin. Dzień pielgrzymki - 26.V to w tym roku i Dzień Matki, a więc do Kalisza pojechaliśmy także pokłonić się Maryi. Pobudka 5.00 i wyjazd o 6.00, a potem 5 godzin w autokarze. Czas mijał nam bardzo szybko. Jutrznia, godzinki, zawiązanie autokarowo - pielgrzymkowej wspólnoty, wspólne modlitwy, śpiewy umacniały nas w jedności i miłości. Dzieci podekscytowane, 3 letni Stasiu jazdą autokarem, Janek niecierpliwie wyglądał przez okno. I wreszcie Kalisz. Autokary z całej Polski: diecezja krakowska, warszawska, rzeszowska, wrocławska, bielsko-podlaska... Nie tylko my, ale cała Polska.
W tym roku towarzyszyły nam słowa: „Święty Józef – nie historia lecz współczesność”.
Po zawiązaniu wspólnoty i konferencji na temat: „Jubileuszowy prezent św. Józefa dla naszych rodzin”, którą wygłosił ks. Maciej Krulak, moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie diec. kaliskiej, odbyło się krótkie spotkanie ze św. Józefem. Po nim czas na odpoczynek i posilenie ciała. Najbardziej poruszyły nas świadectwa małżonków, którzy powierzyli swoje sprawy Panu Bogu za pośrednictwem św. Józefa i się nie zawiedli. Ostatnim punktem była Eucharystia. Ks. biskup K. Włodarczyk, delegat Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie w homilii poruszył istotny temat: „wizerunek męża i ojca rodziny”. Trudno jest mówić człowiekowi o kochającym Bogu Ojcu, jeśli ten ziemski często nie spełnia swojej roli. Ks. biskup mówił też o miłości egoistycznej, do samego siebie i miłości ku innym, prowadzącej do rezygnacji z siebie samego. A jak jest w naszych małżeństwach? Co robimy, by coś zmienić? 
Był to piękny czas. Czas refleksji i zadumy, ale i czas spotkań z innymi, często z różnych stron Polski (poznanych podczas rekolekcji wakacyjnych). Czas radości.  Postanowiliśmy, że w przyszłym roku też pojedziemy do św. Jozefa i zachęcamy wszystkich. Niech to będzie nasze postanowienie, by pojechać całym kręgiem, całym rejonem, całą diecezją, by zapełnić nie cały autokar, ale 10 autokarów! 
Do zobaczenia w Kaliszu!
Kasia i Arek Bieleninik
diecezja szczecińsko - kamieńska
Kategoria: