Nowa Ewangelizacja tu i teraz, w praktyce...

 

Wiatr wieje tam gdzie chce i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz skąd przychodzi i dokąd zmierza…

W dniach 11-17 listopada 2012 roku, w parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie, odbyły się niecodzienne rekolekcje ewangelizacyjne, przygotowane starannie przez około 40-osobową grupę posługujących…

Bracia i Siostry, chcemy podzielić się z Wami świadectwem niezwykłych wydarzeń, które stały się naszym udziałem. Mieszkamy w Szczecinie, tworzymy dwa kręgi Domowego Kościoła, które od trzech lat przynależą do parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej na Żelechowie. Parafia liczy sobie około ośmiu tysięcy ludzi, ale kościółek jest mały i ukryty w głębi Parku Brodowskiego, co powoduje utrudnienia w dotarciu do niego wieczorową porą, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Kręgi funkcjonowały sobie niezbyt aktywnie od paru lat, mimo że miały skarb w postaci gorliwego kapłana, który wiernie nam towarzyszył. W lecie tego roku ksiądz odszedł kontynuować studia na KUL-u. Zanim jeszcze poznaliśmy nowego duszpasterza, wydarzył się epizod, który zaskoczył nas wszystkich. Na spotkaniu animatorów z księdzem proboszczem spontanicznie został rzucony przez nas pomysł, że chcielibyśmy, aby powstał trzeci krąg, a więc przy okazji rekolekcji parafialnych moglibyśmy zaprosić nowe małżeństwa. Nieoczekiwanie ksiądz Proboszcz zaprosił nas do poprowadzenia renowacji misji świętych już w listopadzie. Wszyscy mamy małe dzieci, obowiązki zawodowe i domowe, wydawałoby się, że pomysł nie do zrealizowania, a jednak... To, co się dalej wydarzyło, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i nadal powoduje zadziwienie Bożymi planami, które zaczęły się realizować z rozpędem kuli śnieżnej. W pierwszej kolejności zwróciliśmy się o pomoc do Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie, gdzie nasza propozycja została przyjęta z otwartymi rękami. Uzgodniliśmy, że będą to rekolekcje ewangelizacyjne, na których głoszony będzie Kerygmat. Równocześnie część naszej wspólnoty odczuła potrzebę utworzenia diakonii muzycznej i rozpoczęły się próby w profesjonalnym studiu muzycznym Darka Kabacińskiego, za co jesteśmy mu niezwykle wdzięczni. Ostatecznie ukształtował się niezwykły, kilkunastoosobowy zespół, który przybrał nazwę Spontanicznej Diakonii Muzycznej, gdyż śpiewał i grał, kto tylko mógł, i całym sobą.

Rekolekcje rozpoczęliśmy w niedzielę 11 listopada 2012 roku, grając i śpiewając na Mszy świętej dla rodzin z dziećmi, ponadto na wszystkich Mszach świętych osoby z naszej wspólnoty zapraszały parafian do udziału w rekolekcjach. W poniedziałek przyjechali do nas reprezentanci Diakonii Ewangelizacji wraz z księdzem Krzysztofem Bartoszewskim. Był to dzień głoszenia prawdy o tym, że Bóg miłuje każdego z nas i ma wobec nas wspaniały plan. Każdego dnia ksiądz mówił krótkie kazanie, okraszając je anegdotami. Potem były nabożeństwa i katechezy. O Bożej miłości mówił Marek Kojder, o grzechu Wojciech Mateja, o Duchu Świętym Siostra Uczennica Krzyża. Pierwszego dnia ksiądz przechodził wśród nas z Najświętszym Sakramentem, przy wyjściu z kościoła każdy otrzymał „List od Boga”, drugiego dnia nasze nastolatki pod kierunkiem brata z kręgu przedstawiły niezwykle dynamiczną scenkę ewangelizacyjną na temat grzechu. W środę przyjmowaliśmy Jezusa, jako Pana i Zbawiciela, w czwartek gościliśmy Siostry Uczennice Krzyża i Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym z Gumieniec, którzy posługiwali nam modlitwą wstawienniczą. W piątek był odpust parafialny, a w sobotę oglądaliśmy na dużym ekranie film „Jezus” wg Ewangelii świętego Łukasza. Codziennie w rekolekcjach uczestniczyło około 200 parafian, na twarzach wielu ludzi widać było łzy wzruszenia, dzielili się z nami tym, co Pan Bóg zdziałał w ich życiu.

Możemy mówić i pisać pięknie o Nowej Ewangelizacji, możemy jeździć na rekolekcje oazowe i słuchać uczonych konferencji, ale możemy też pójść krok naprzód - za Bożym Duchem, który poprowadzi nas tam, dokąd sami nie poszlibyśmy, da nam siły, czas i zdolności, o które siebie nie podejrzewalibyśmy, uczyni z nas narzędzia w swym ręku, aby ukazać się wielu ludziom.

Przy tych rekolekcjach posługiwało około 40 osób: z naszej wspólnoty DK, Diakonii Ewangelizacji, Sióstr Uczennic Krzyża i Odnowy w Duchu Świętym. Każdy na miarę swoich sił i możliwości. Chcemy z całego serca podziękować Panu Bogu, za to, że uczynił dla nas wielkie rzeczy, członkom Diakonii Ewangelizacji i ks. Krzysztofowi Bartoszewskiemu za ciężką pracę, którą wykonali na chwałę Panu, Siostrom Uczennicom Krzyża i wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym - za ich posługę.

Wspólnota Domowego Kościoła -
gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie
przy parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie