Dni skupienia kręgu diecezjalnego DK i odpowiedzialnych za diakonie Ruchu Światło-Życie

Wzorem lat poprzednich również i w tym roku w dniach 27-29.04.2018r odbyły się dni skupienia kręgu diecezjalnego DK i odpowiedzialnych za diakonie Ruchu Światło-Życie  diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Tym razem skorzystaliśmy z gościnności Salwatoriańskiego Domu Zakonno-Rekolekcyjnego w Międzywodziu.
Dniom skupienia przewodniczył Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła ks. Piotr Listwoń oraz para diecezjalna DK Ania i Darek Porazikowie.
Pomimo wielu nieprzewidzianych wydarzeń, które stawiały nasz wyjazd pod znakiem zapytania, szczęśliwie dojechaliśmy do Międzywodzia. Jak się później okazało inne małżeństwa też napotykały przeszkody w przyjeździe. Tym większa była nasza radość, że pomimo wielu kłopotów, przybyło 7 par rejonowych i 3 małżeństwa odpowiedzialne za diakonie. Mogliśmy się razem spotkać i te parę dni poświęcić na wspólną modlitwę oraz dzielnie się troskami i radościami bycia i służby w Domowym Kościele. 
Pierwszy dzień, po zawiązaniu wspólnoty i uczestniczeniu w Eucharystii, której przewodniczył ks. Piotr, zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim. Po czym był jeszcze czas na swobodne rozmowy, poznawanie i radość z daru spotkania.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od Namiotu spotkania i jutrzni, aby następnie przejść do pracy w grupach. W tym czasie ks. Piotr, para diecezjalna i odpowiedzialni za diakonie uczestniczyli w DDJ, gdzie poruszali różne sprawy, cele, metody i tematykę pracy związanej z posługą w diakoniach.
Natomiast podczas pracy w grupach skupiliśmy się głównie na tym, jaka jest nasza świadomość i odpowiedzialność formowania się i posługi w Domowym Kościele.
W trakcie podsumowania pracy w grupach padało wiele różnych odpowiedzi. Nasuwały się wnioski, że musimy jeszcze wiele pracować nad swoją świadomością i odpowiedzialnością. Jako pary rejonowe powinniśmy dawać przykład innym małżeństwom w powierzonych nam kręgach. Musimy, jeżeli jest taka potrzeba, docierać do każdego małżeństwa indywidualnie a nie liczyć tylko na animatorów. Nie możemy być jak zły zarządca i narzucać własną wolę ale musimy również pozwalać innym małżeństwom na wykazywanie inicjatywy. Jako małżeństwa  na pewnym etapie formacji powinniśmy pamiętać, że mamy służyć innym a nie tylko wybiórczo czerpać. Bardzo ważną rzeczą jest, aby wszystko co robimy, było zgodne z charyzmatem Ruchu.
Po przeżyciu Eucharystii i spożyciu smacznego obiadu mieliśmy czas na spacer po, pustej jeszcze o tej porze, plaży, w promieniach ciepłego słońca. Po czasie wolnym udaliśmy się na krąg diecezjalny. W ramach tematu formacyjnego zastanawialiśmy się nad wyzwaniami stojącymi przed Ruchem w związku z nowym tematem roku „Młodzi w Kościele”.
W trakcie licznych wypowiedzi zwracaliśmy uwagę na fakt, że w jako rodziny DK naszej diecezji musimy odnowić wspólnotę z dziećmi i młodzieżą, bo niestety na pewnym etapie nastąpił „rozdział”. A przecież zgodnie z charyzmatem wszyscy należymy do Ruchu Światło-Życie. Nie możemy o tym zapominać. Stwierdziliśmy również, że „młodzi” to nie tylko dzieci i młodzież ale także młode małżeństwa, którym chcemy pomagać w znalezieniu dobrej drogi do świętości. Wszyscy byli zgodni co do tego, że ewangelizację należy rozpoczynać we własnej rodzinie. Zastanawialiśmy się również nad tym, co możemy zrobić, aby odnowić lub wzmocnić w naszych parafiach pracę z dziećmi i młodzieżą. Na pewno jest wiele możliwości.
Ponieważ tak wiele osób chciało wypowiedzieć się na poruszony temat, musieliśmy go dokończyć na spotkaniu wieczornym, gdzie również omówiliśmy sprawy bieżące m.in. uczestnictwo poszczególnych par w rekolekcjach formacyjnych.
Pracowity dzień zakończyliśmy pogodnym wieczorem i Apelem Jasnogórskim.
Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy Jutrznią i Namiotem spotkania a następnie na spotkaniu ogólnym krótko podsumowaliśmy nasz udział w dniach skupienia.
Ponieważ ks. Piotra Listwonia wezwały obowiązki w macierzystej parafii, Eucharystię na zakończenie odprawił ks. Józef Baron,  prowadzący aktualnie Dom Zakonno-Rekolekcyjny w Międzywodziu. W tym miejscu należy serdecznie podziękować ks. Józefowi za serdeczne przyjęcie, wielką otwartość na Domowy Kościół oraz stworzenie nam  wspaniałych warunków na przeżycie dni skupienia.
Po zakończonej Eucharystii i wspólnym obiedzie, przy którym ks. Józef opowiadał ciekawostki z życia domu, rozjechaliśmy się do swoich domów aby niezwłocznie podzielić się owocami dni skupienia z pozostałymi małżeństwami z naszych rejonów.
Dorota i Bogusław Borowscy
Diecezja Szczecińsko- Kamieńska
 
Kategoria: