Czwarty numer Listu Jedności Ruchu Światło - Życie Diecezji Szczecińsko - Kamieńskiej dostępny od 18 czerwca 2016!

 

1050. rocznica chrztu Polski
Chwila patriotycznych uniesień, czy okazja do głębszej refleksji?

Jesteśmy cząstką historii […] Dzisiaj zdajemy sobie w pełni sprawę z tego aktu dla Polski, Polaków i świata […] Jesteśmy rodziną, która od pokoleń świadoma jest swojej wiary i mocy sakramentu chrztu świętego[…]
Małgorzata i Janusz Modrzejewscy

[…] To wydarzenie jest nie tylko wspomnieniem faktu z 966 roku, który zapoczątkował dzieje Kościoła na ziemiach polskich oraz zaistnienie państwowości Polski. Stanowi także zobowiązanie do refleksji nad jego konsekwencjami dla teraźniejszości i przyszłości[…]
Krystyna i Zbigniew Zawalowie

[…] Wraz z mężem zostaliśmy rodzicami chrzestnymi maleńkiej Basi. Trzymałam Ją w ramionach podczas uroczystości, wpatrując się w Jej twarzyczkę z ogromnym wzruszeniem. I zadawałam sobie pytanie: czy mam świadomość powagi tej chwili?!
Iwona Hilicka

Odkurzone barwy diakonatu
[…] W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej statut kanoniczny o diakonacie stałym wprowadzono w 2015 roku, jednak formacja pierwszych aspirantów do diakonatu stałego rozpoczęła się już w roku 2008, wraz z powstaniem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych. Obecnie, po sześciu latach od tego momentu, zbliża się czas przyjęcia posługi przez czterech kandydatów, czego zwieńczeniem będzie stosowny obrzęd święceń w szczecińskiej bazylice archikatedralnej 18 czerwca [..] 
Na temat procesu formacji, postrzegania posługi nowo wprowadzanej do rzeczywistości Kościoła katolickiego na Pomorzu zachodnim przez wiernych, różnic między posługą diakona przygotowującego się do kapłaństwa, a diakona stałego jak i planów związanych z wprowadzaniem tej posługi w życie naszego Kościoła partykularnego z ks. kan. dr. Piotrem Gałasem, dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, aktualnie również rektorem AWSD w Szczecinie rozmawia Adam Szewczyk.

Boże, Ty działasz!
Ekstremalna Droga Krzyżowa to novum w naszej diecezji. I choć przeżywanie Wielkiego Postu dawno już zdążyło przerodzić się w świętowanie wielkanocne, a Duch Święty przypomniał o swym istnieniu skutkiem pamiątki Jego zesłania na zgromadzonych w Wieczerniku, to jednak pozwoliliśmy sobie na publikację materiału, który z uwagi na wyjątkowość wydarzenia zasługuje na uwagę. O trudach duchowego maratonu wielkopostnego opowiada jego promotor i główny architekt tegorocznej edycji EDK, Marcin Szlendak.

Miłosierdzie – zadanie dla diakonii
Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych to dni skupienia dla członków Ruchu Światło-Życie, organizowane dwa razy do roku – jesienią i wiosną.  Zaczynają się w piątek wieczorem, a kończą sobotnimi Nieszporami. Odbywają się w ramach filii, czyli kilku sąsiadujących diecezji. Do naszej filii, poznańskiej, należą diecezje: kaliska, koszalińsko-kołobrzeska, poznańska, szczecińsko-kamieńska, zielonogórsko-gorzowska i włocławska. O tematyce wiosennego zjazdu diecezjalnych diakonii filii przeczytasz w relacji Anny i Dariusza Borawskich.

Z życia rejonów
Dzieje się. I to naprawdę wiele. Choć nie zewsząd spływają o tym oficjalne komunikaty wiemy, że Domowy Kościół w różny sposób i w różnym zakresie angażuje się w życie lokalnych wspólnot Kościoła naszej diecezji. Czasem działania te przyjmują formę wykraczającą poza standardowe w Ruchu Światło-Życie ramy aktywności ewangelizacyjnych, kiedy indziej wykorzystują tradycyjne metody kontaktu w konkretnych parafiach w ramach tzw. dni świadectw, prezentujących wspólnotę oraz dających okazję do opowiedzenia jak zmienia i kształtuje się życie małżonków i ich rodzin, pragnących zaprosić Boga do swego codziennego życia. Niedzielę świadectw w jednej z dąbskich parafii relacjonują Krystyna i Zbigniew Zawalowie. 

Wprowadzenie do Liturgii i akt pokuty, czyli część III cyklu o symbolice liturgicznej
O ile dość łatwo jest nam wskazać miejsce aktu pokuty we wstępnych obrzędach Mszy świętej oraz w kilku słowach opowiedzieć czemu ma służyć, o tyle nierzadko zaciera się granica między potrzebą i sposobem pełnienia funkcji komentatora. Trudno jest niekiedy zaangażowanym liturgistom przyjąć, iż nie we wszystkich momentach liturgii eucharystycznej potrzebne są jego wystąpienia. Czasami wystarczy, gdy stosownie uczyni to sam celebrans… Zapraszam do lektury – Adam Szewczyk.

„Pokój wam, Apostołowie! Nie przyszedłem tak ot sobie!” – tradycyjnie ewangeliczne rymowanie Romcia Tomcia.

 

Kategoria: