Adwentowy Dzień Wspólnoty w rejonie Słoneczne

 

Kochani. Nim obejrzeliśmy się, mija już czwarta niedziela Adwentu. Nie dalej jak tydzień temu mieliśmy możliwość wspólnego przeżywania Adwentowego Dnia Wspólnoty. Był to dzień naszego zatrzymania i wyrwania z codziennego pędu życia po to, aby wyciszyć się, skupić na modlitwie i dokonać rewizji swojego życia w kontekście proponowanego tematu „Miłosierdzie przez pełnienie dzieł wyzwolenia”.

Chociaż przeżywaliśmy ten dzień w kameralnym gronie to jesteśmy przekonani, że udało nam się zgłębić ten temat. Pomogły nam w tym wygłoszone konferencje i praca w grupach, co prawda małych, to jednak owocna. Wielkie i bardzo ubogacające dla nas wszystkich były świadectwa. Poruszyły one wiele serc, dając do myślenia każdemu obecnemu na tym spotkaniu oraz pokazując, że wszyscy popadamy w zniewolenia współczesnego świata. Wszyscy popadamy w pułapki nowej cywilizacji, a szczególnie nasze dzieci, dla których często nie mamy czasu.  Co zatem robić, jak się ustrzec przed nimi, co i kto może nam pomóc? Dlaczego tak wiele nastolatków targa się na swoje życie? Czy naprawdę jesteśmy wolni? A może nam się tylko tak wydaje? Jakim jesteśmy świadectwem dla naszych dzieci, wnuków, młodzieży, środowiska w którym pracujemy? Na pewno na wiele pytań udało nam się odpowiedzieć, wiele pozostało do przeanalizowania, czy spełniam tylko dobre uczynki, a może już włączam się w realizację wielkiego „dzieła”.

Wielką radością naszego spotkania była Eucharystia sprawowana przez ks. Michała, poprzedzona sakramentem pokuty i pojednania, którym służył również ks. Przemek. Dodatkowym przeżyciem i świadectwem dla wielu młodych małżeństw było odnowienie przyrzeczeń przez Ewę i Andrzeja Jarczaków z okazji 40-lecia ich sakramentu małżeństwa.  Niezwykle ważnym było również błogosławieństwo animatorów. Ogromny wkład w przygotowanie i ubogacenie tego dnia wniosła nasza wspaniała diakonia muzyczna pod przewodnictwem Anetki Pieczyńskiej i Jurka Bieniasza oraz diakonia wychowawcza, którą zapewnił ks. Łukasz. Natomiast nad tym, abyśmy mogli poczuć klimat Adwentu, zadbał krąg Agatki i Tomka Kłodawskich. Pełne uczestnictwo w ADW stało się przygotowaniem do przeżywania kilkudniowych adwentowych rekolekcji parafialnych. Wydawać by się mogło, że w tak krótkim czasie sporo się działo i zabraknie nam czasu dla rodziny - o którym ostatnio tak często mówimy - czy na inne sprawy przyziemne: zakupy, sprzątanie, gotowanie, przygotowywanie drobnych prezentów. Tymczasem Pan jeszcze bardziej zwalnia nasze tempo życia i wolniutko integruje naszą wspólnotę. W tym szaleńczym pędzie codziennego życia kolejny raz znajdujemy czas na grupowe wyjście do teatru, tym razem na lekką komedię, a właściwie farsę w stylu retro o pewnym świeżo poślubionym małżeństwie. Zabawna forma przedstawienia stała się dla niektórych z nas inspiracją do podjęcia tego tematu i spojrzenie na własne codzienne życie, a przy okazji powspominanie podczas wspólnotowej agape, jak to było na początku naszego małżeństwa, a może jest jeszcze.

Jesteśmy przekonani, że wszystko to, co przeżywaliśmy w ostatnim czasie, nie było dziełem przypadków, bo w życiu nie ma przypadków, lecz jest to plan Pana, który prowadzi nas swoimi ścieżkami i pozwala nam Siebie odkrywać w każdej godzinie naszego życia. Interwencja Pana zmienia zupełnie nasze plany i otwiera przed nami nową wizję sięgającą wieczności.

Krysia i Zbyszek Zawalowie

Kategoria: