Adwentowy Dzień Wspólnoty rejonu Stargard - 6.12.2014

 

6 grudnia 2014 r. w salkach parafii pw. św. Józefa w Stargardzie rozpoczął się Adwentowy Dzień Wspólnoty rejonu Stargard. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy około godziny dwunastej, kiedy rodziny z naszego rozległego rejonu (od Pyrzyc, do Gryfic) dojechały na miejsce. Para rejonowa - Magda i Damian Szmitowie - przypomnieli program dnia, natomiast ks. Marek Nikiel, moderator rejonowy, wprowadził zebranych w temat dnia. Przybliżył znaczenie słów „jedność” oraz „dzielenie się” i obiecał go kontynuować podczas zbliżającej się Eucharystii. Przeszliśmy na nią do kościoła, gdzie wpierw przy wystawionym Najświętszym Sakramencie przeżyliśmy namiot spotkania.  

Podczas Mszy św. ks. Marek, zgodnie z zapowiedzią, rozwinął temat dnia: „Jak dzielić się jednością”. Porównał budowanie jedności do budowania kręgów (pierścieni) na różnych poziomach naszego życia, począwszy od siebie samego, poprzez małżeństwo, rodzinę, wspólnotę kręgu Domowego Kościoła, wspólnotę parafialną… Na każdym z tych poziomów, i podanej kolejności, musimy dbać o jedność, bo jeżeli jeden z wewnętrznych pierścieni będzie rozerwany lub popękany, to i te zewnętrzne nigdy nie będą pełne. Ważnym elementem końcowej części Eucharystię było włączenie do wspólnoty Domowego Kościoła nowych małżeństw z utworzonego kręgu w Goleniowie.

Po Mszy św. wróciliśmy do ciepłych salek, gdzie kontynuowaliśmy rozważanie tematu na konferencji ks. Marka, a później w trakcie pracy w grupach, na które się podzieliliśmy. Każda z grup próbowała odpowiedzieć na postawione w związku tematem pytania, a wnioski z naszych rozważań przedstawiliśmy na podsumowaniu.  

Jednym z elementów naszego spotkania było też przedstawienie założenia i główne cele działalności trzech diakonii naszego Ruchu: diakonii jedności, diakonii komunikowania społecznego oraz diakonii liturgicznej. Na koniec zasiedliśmy do wspólnego stołu dzieląc się radością spotkania w czasie agape.

Dorota i Jacek Biernaccy