Adwentowy Dzień Skupienia

 

W dniu 5 grudnia 2009 roku odbył się w naszej archidiecezji Adwentowy Dzień Skupienia wspólnoty Domowego Kościoła. Podczas modlitewnej uczty korzystaliśmy z gościnności kręgów skupionych w rejonie Szczecin-Pomorzany. Program tego adwentowego spotkania realizowany był po części w kościele p.w. Matki Boskiej Jasnogórskiej oraz Katolickiej Szkole Podstawowej na „Wzgórzu”.

Pragnienie głębokiego przeżycia oczekiwania na wcielonego Jezusa Chrystusa pozwoliło zgromadzić się licznie wokół Stołu Eucharystycznego rodzinom ze Szczecin, Polic, Stargardu Szczecińskiego, Nowogardu i wielu innych miejscowości.

Inauguracją była konferencja ks.kanonika Andrzeja Buczmy – proboszcza gościnnej parafii - stanowiąca wprowadzenie do Namiotu Spotkania połączonego z adoracją Najświętszego Sakramentu. W jego trakcie można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, co wielu uczyniło wykorzystując ciszę i spokój przepełniony modlitewną atmosferą. Budująca jest nieprzeparta chęć pojednania z Bogiem, która sprawiła, że do kratek trzech konfesjonałów ustawiły się kolejki. Cieszy, że być może ten dzień był okazją do zwolnienia tempa życia, które sprzyja w utrzymywaniu relacji z naszym Panem.
Punktem centralnym Adwentowego Dnia Skupienia była Eucharystia pod przewodnictwem o.Marka Borowskiego w koncelebrze z ks.Andrzejem. Przy ołtarzu nie zabrakło służby liturgicznej, jak zwykle licznie przybyłej i zaangażowanej we wspólnotowe spotkania, zaś oprawę muzyczną liturgii zapewniła nasza diecezjalna diakonia muzyczna przy współudziale szefa rejonu Szczecin-Pomorzany.

Organizatorzy nie zapomnieli o strawie dla ciała – zaraz po Mszy Św., w położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Katolickiej Szkole Podstawowej, miała miejsce agapa, gromadząca przy ciepłej herbatce lub kawie i słodkościach domowego wyrobu nieco zziębniętych braci i siostry wraz z dziećmi, którymi w trakcie modlitw opiekowała się wyspecjalizowana w takich sprawach młodzieżowa diakonia opiekuńcza. Po uczcie, podzieleni na sześć grup uczestnicy udali się na spotkania tych zaimprowizowanych kręgów, by podzielić się refleksjami i doznaniami ze spotkania ze Słowem Bożym. Zwieńczeniem dnia było wspólne odmówienie litanii do Jezusa Chrystusa kapłana, zawierzając Boskiej opiece wszystkich kapłanów i stan duchowny.
Jednocześnie, z inicjatywy pary rejonowej na Pomorzanach – Iwonki i Mirka Hilickich, można było podjąć się opieki modlitewnej za konkretnego kapłana, na wzór duchowej adopcji dziecka poczętego. Po błogosławieństwie, umocnieni Komunią Świętą, uzbrojeni modlitewnym orężem hartującym ducha, udaliśmy się do naszych domów, by dawać świadectwo w czas tego radosnego, przepełnionego tęsknotą i nadzieją dla chrześcijanina oczekiwania na Boże Narodzenie w naszych sercach, rodzinach, parafiach…

Adam

Kategoria: